Google Adwords Nedir, Nasıl Çalışır?

Reklam Yönetimi

Google Adwords Nedir, Nasıl Çalışır?

Google Adwords Sahip olduğu teknolojisini durmaksızın her geçen gün geliştirmekte olan Google’ın 2000’li yılların başlarında kullanıma sunmuş olduğu Google Adwords ile internet üzerinden yapılmakta olan bilgi, hizmet ve ürün arayışlarında farklı olduğu kadar önemli bir boyut kazanmıştır. İşletmelerin ürün ve hizmetlerini aramakta olan kullanıcılara daha kolay ulaşılabilmesini sağlayan sisteme Google Adwors adı verilmektedir.

Reklam Yönetimi
Google Adwords

Ayrıca:
Google Adwords, ölçümlenebilme özelliği sayesinde yalnızca sitenizin almış olduğu tıklamalar için ücret ödeniyor olması ile pek çok firmanın hemen hemen ilk reklam tercihlerinden biri olmasını sağlamıştır. Adwords reklamları, orta ya da büyük ölçekli fark etmeksizin tüm işletmelere hizmet vermektedir.

Google Adwords:
Sistemine dahil olunduğunda sahip olunan hedef kitlenin yapabileceği arama sorgularını, sayfa ziyaretinde bulunulabilecek olan web sitelerini, kategori ile konuları belirleyerek, özel olarak hedefler ve reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Bu sayede dilediğiniz anahtar kelime kalıpları ile Google, arama alanında reklamlarınızı gösterebilmektedir.

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Google Adwords sistemine dahil olarak reklam verenler, öncelikle kendi anahtar kelimelerini belirler ve belirlenen anahtar kelimeler ile benzeri terimler kullanılması halinde reklamlarının yayınlanmasını talep ederler.

Kullanıcılar Tarafından:
Google üzerinde aranan kelime, reklam veren tarafından belirlenmiş olan anahtar kelimelerden biri ise arama sonuçlarının üst kısmında ilgili reklamlar görüntülenmektedir. Google Adwords’e başlarken, reklam verenlerin kendi anahtar kelimelerini ve bu anahtar kelimelerden oluşmakta olan gruplar için ödemeyi düşündükleri alt ve üst limitleri belirlemeleri gerekmektedir.

Şayet:
Aynı anahtar kelime birden fazla reklam veren tarafından kullanıldı ise bu durumda da Google’ın auction yani müzayede sistemi devreye girmektedir. Anahtar kelimenin müzayede sürecine girmesi ile reklamınızın görüntülenip görüntülenmeyeceği ve ayrıca reklamınız görüntülenir ise kaçıncı sırada görüntüleneceğini de Google, iki ana etkene dayanarak belirlemektedir.

Öncelikle:
Anahtar kelime için ödenecek olan ve reklam veren tarafından belirlenen üst limit ilk temel faktördür. İkinci temel faktör ise kalite skorudur ve yönlendirilen web sayfasına göre belirlenmektedir. Bu iki temel faktörün yani en yüksek teklif ile kalite skorunun birbiri ile çapılmasının ardından ortaya çıkan puanın, rakiplerinize oranla yüksekliği ile reklamlarınızın görüntülenip görüntülenmeyeceği ve şayet görüntülenir ise kaçıncı sırada olacağını belirlemektedir.

Bir cevap yazın