Google PageSpeed İnsights Nedir?

Google PageSpeed İnsights

Google PageSpeed İnsights Nedir?

Google PageSpeed İnsights … Google, sitenizin güncel hızlarını ölçebilmek için PageSpeed Insights aracını üretti. Google yönünden tasarlanmış olan bu araç, sitenizdeki kusurları mobil platform kısımlarında ayrı masaüstü platform da ayrı masaüstü platformda ayrı olacak şekilde çalışma gösteriyor…

Google PageSpeed İnsights
Google PageSpeed İnsights

Google Developer:
Google Developer yönünden bedava bir şekilde sunulan PageSpeed hizmeti, site yöneticilerinin, sitelerindeki kusurları görmesine imkân sağlamaktadır. Bu aşamayla site sahipleri, sitelerindeki kusurlarını kolay bir şekilde çözebiliyor. Yenilenmiş işleyiş biçimi ve tasarımlarıyla daha kullanımı kolay bir duruma gelmiş olan PageSpeed bundan sonra Google Chrome bilgilerini de iyi bir şekilde sunma işlemini yapıyor.

Mobil ve Masasüstü:
Mobil ve masaüstü platformlarında iki değişik şekilde raporlama yayınlayan PageSpeed Insights, her iki platform amacıyla ayrı bir şekilde raporlama yaparak sunuyor. Eğer mevcut sitenizin mobil tecrübesini arttırmayı hedefliyorsanız, sub domain olarak mobil.siteadresi.com gibi bir adrese sahipseniz analiz aracı bunu kavrıyor ve mobil kısımda yönlendirme olarak hizmetini veriyor.

Bu sayede de:
Mobil ve masaüstü sistemi için iki ayrı analiz olarak raporunu meydana getiriyor ve ikisinde de değişik hatalar ortaya koyabiliyor. Bu duruma neden olarak ise mobil uygulamaların ve masaüstü tarayıcıların aynı yeterliliğe sahip olmaması çok değişik bir durumdur.

Gösterilen Hatalar:
Ekran boyutlarında değişim bulunduğu amacıyla de sitenizdeki sarf edilen kullanıcılar çok daha değişik bir tecrübe sunar. Bu hataları görmemiz amacıyla değişik rapor eder ile hatalar özet bir şekilde gösterilir.

PageSpeed Insights Aracı, alakalı güncellemeleri sitenin alt yönünde tespit edilen “Yenilikler” alanında bulabilirsiniz. API alanında ise kendi yazılımlarınıza bu aracı birleşik etmeniz sağlanır.

Google PageSpeed İnsights:
PageSpeed Insights, sitenizi sürat ve kullanılabilirlik yönünden kusurlarını bedava bir şekilde listeleyerek gösteriyor. Hem de göstermekle kalmıyor bunları nasıl düzeltmeniz gerektiğini size detaylı olarak söylüyor.

Verilen Öneriler:
Bu verilen öneriler açıklayıcı ve net olmasından ötürü da arama motorlarında yazarak rahat bir şekilde temin edebilirsiniz. Ne kadar üzerinde çalışırsanız çalışın, mobil ve masaüstü platformlarında hatalarda bir şey gösterecektir.

Google.com:
Google sitesini bile analizini yapınca, kendi geliştirdikleri vasıta bile kendilerinde hata olduğunu söyleyebiliyor. Bundan ötürü devamlı olarak hata göstermesine normal bir durum diyebiliriz. Kullanıcı bilgileri ile yüksek süratli test sunucuları arasında daha fazla hata olduğunu söylediği için birtakım site ölçümleme vasıtaları hatalı neticeler veriyor. PageSpeed Insights aracı ile bu sorunlar ortadan tamamen kalkıyor.

Bir cevap yazın