Klavyede Ok İşareti Nasıl Yapılır? (→, ←, ↑,↓)

Klavyede Ok İşareti

Klavyede Ok İşareti Nasıl Yapılır? (→, ←, ↑,↓)

Klavyede Ok İşareti , Her klavyenin üzerinde bulunan ok işaretleri, genelde rakamların olduğu kısım ile harflerin olduğu kısım arasında yer alır. Yukarı, aşağı, sala ve sola kaydırma konusunda klavye kullanıcılarına yardımcı olur. Genelde klavyenin Numlock tuşu kapalı olduğunda kullanılabilir.

Klavyede Ok İşareti
Klavyede Ok İşareti

Ok İşaretlerinin Kullanım Alanları:
Genelde klavyede yön belirlemede yardımcı olan ok işaretlerini alt tuşuna basarak kolay bir şekilde kullanabiliriz.
Oyunlarda da yardımcı olan ok işaretlerini Word, PowerPoint gibi belgelerde kullanmanız da mümkündür. Klavyedeki kombinasyon işlevini kolayca yapabilen işaretlerdir. Aynı zamanda CTRL kullandığınız zaman kelime atlamış olursunuz. Shift yaparsanız da metni seçmenize yardımcı olacaktır.

  • Kullandığınız Alt tuşunun yanında 26 işareti olursa ileri (→) yön tuşunu yapmış olursunuz.
  • Alt+27 olduğunda ise geri (←) yön tuşunu kullanabilirsiniz.
  • Alt+24 tuşu yukarı (↑) tuşuna yardımcı olur.
  • Alt+25 aşağı (↓) yön tuşunu yapmanıza yardımcı olur.
  • Eğer hem aşağı hem yukarı işareti yapmak istiyorsanız Alt+23 (↨) tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Eğer klavyeden yapamıyorsanız kopyalama işlemi ile ok işaretlerini istediğiniz yerlerde kullanabilirsiniz.
  • Alt + 29 işlemi sizlere çift yönlü ok (↔)işaretini verecektir.
  • Ok işaretleri konusunda farklı şekiller ve birleşimler yapmak istiyorsanız da Alt + 20 küsürlü rakamlarla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Word belgelerinde çok daha fazla ok işaretleri mevcuttur.

Çapraz ok, kalın ok, kırık ok gibi birçok seçenekler bulunmaktadır. Bunlar için klavyedeki Windows tuşuna bastıktan sonra R tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Sonrasında önünüze çıkan kutucuğa charmap yazdıktan sonra, yazı tipini Wingdings 3 yapmanız gerekecek.

Sonrasında:
Birbirinden farklı ok işaretleri ile karşılaşacaksınız. Seç tuşuna bastıktan sonra kopyala işlemi yaparak istediğiniz belgeye ya da yazıya gelip yapıştır dediğinizde ok işaretlerini dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Kullanacağınız ok işaretleri her hangi bir görsellikle ya da yazılarınızın daha belirgin olmasında sizlere yardımcı olacaktır.

Klavyede:
Ana bölüm ile rakamların arasındaki ok işaretleri genelde oyun oynarken kullanabileceğiniz ve sizlere kolaylık sağlayacak tuşlardır. Genel olarak ok işaretleri hakkında sizlere vereceğimiz bilgiler bu kadardır. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız, İnternet üzerinden videolar izleyebilirsiniz.

“Klavyede Ok İşareti Nasıl Yapılır? (→, ←, ↑,↓)” üzerine 3 yorum.

Bir cevap yazın