Şap Nedir, Şap Nasıl Kullanılır, Şapın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Şap Nedir

Şap Nedir, Şap Nasıl Kullanılır, Şapın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Şap Nedir Kimyasal olarak Potasyum Aliminyum Sülfat ve Amonyum Alüminyum Fosfat formlarında bulunan Şap’ın İngilizcesi Alumina ve Latince’de de Alumen olarak bilinmektedir. En az iki bin yıldır bilindiği ile kullanıldığına dair verileri bulunan şap, doğada şap taşı olarak ya da billur görünümünde bulunmaktadır. Şap, sanayi devriminin ardından turşu ve konserve yapımının yanı sıra dericilikte kullanılmaya başlanmıştır.

Şap Nedir
Şap Nedir

Ülkemizde:
En çok İzmir, Şebinkarahisar ve Kütahya’da şap madenlerinin bulunmasının yanı sıra tıp alanında halen kullanılmaktadır. Bir tuz çeşidi olan şap, içerisinde bulunan kimyasallar sebebiyle tamamen doğal bir üründür. Şapın sofra tuzundan farkı ise yoğun olmasıdır. Şap, renksiz bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra sıcak suda hemen erimektedir ve bu nedenle bir gıdanın içerisine şap katılmış olduğunu anlamak zordur.

Şap Nasıl Kullanılır Ve Şapın Faydaları Nelerdir?

Şap, tıp alanında, doku ve damarları büzmek, kusturucu olarak, kanamayı durdurmak ve mikrop öldürücü olarak kullanılmaktadır. Şap, aynı zamanda bazı aşıların içerisine takviye ajan olarak eklenerek, aşının etkisini arttırmaktadır. Cildi sıkılaştırıcı özelliği bulunan şap, ayrıca ağız yaraları ile sivilcelere karşı da kullanılmakta ve bazı diş macunları ile diş tozlarında da kullanılmaktadır.

Şap:
Eski zamanlarda boya fabrikalarında renk sabitleyici olarak kullanılmıştır. Suda bulunan yabancı maddeleri çöktürme özelliği bulunmasının yanı sıra yangın söndürücülerde de kullanılmakta olan şap, kağıt sanayinde de kullanılmaktadır. Kamp yapanlar için şap, suyu damıtma özelliği sayesinde önemli olduğu gibi hem mikrop öldürmede hem de suda bulunan yabancı maddeleri çöktürme de etkilidir.

Bitleri Öldürücü:
Özelliğe sahip olan şap, doğal bir deodorant olarak koku ve ter önleyici olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca şapın tüy dökücü özelliğinin de bulunduğu iddia edilmektedir.

Şapın Zararları Nelerdir:
Yararlarının yanı sıra zararları da olan şapın, ağız yolu ile alınmaması gereklidir. Özellikle erkeklerde testosteron hormonunu azalmakta olduğu ve kadınlık hormonunun tetiklediği bilinmektedir. Bu nedenle erkekler tarafından kullanımına çok dikkat edilmelidir.

Ayrıca:
Şapın uzun süreli kullanımında vücutta kıllanma, göğüslerde büyüme ve bazı organlarda problemle ortaya çıkabilmektedir. Şapın iç organlarda yaratabileceği tahribat tehlikeli olabileceğinden dolayı dikkatli kullanılması gerekmektedir.

“Şap Nedir, Şap Nasıl Kullanılır, Şapın Faydaları ve Zararları Nelerdir?” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın