Taş Kömürü ve Linyit Arasındaki Farklar Nelerdir?

Taş kömürü ve linyit arasındaki farklar nelerdir,linyit ve taş kömürü arasındaki farklar nelerdir,linyit hangi jeolojik zamanda oluşmuştur?

Taş Kömürü ve Linyit Arasındaki Farklar Nelerdir?

Taş Kömürü ve Linyit Arasındaki Farklar Merhaba sevgili okurlar bu makalemizde sizlere Linyit ile Taş kömürü arasındaki farkları ve kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Taş kömürü ve linyit arasındaki farklar nelerdir,linyit ve taş kömürü arasındaki farklar nelerdir,linyit hangi jeolojik zamanda oluşmuştur?
Taş Kömürü ve Linyit Arasındaki Farklar

Taş Kömürü:
Enerji kaynağı olarak bilinen ve kullanılan aynı zamanda önemli bir maden olan taş kömürü, bir kısmı doğrudan yakıt olarak kullanılırken, kalan kısmı da demir çelik endüstrisinde kullanıldığı bilinir. En önemli yer altı kaynakları olarak da bilinen taş kömürü 300 milyon yıl önce oluşmaya başlamıştır. Batı Karadeniz de bulunan şehirlerimizin neredeyse hepsi taş kömürü yataklarına sahiptir. Özellikle bu bölgenin bir milyar tonun üzerinde rezerve sahip olduğu bilinir.

Kullanımı:
Güç kaynağı ve ışık olarak da kullanılan bu taş, akaryakıt, kauçuk, reçine, naylon gibi daha birçok maddeler de elde edilir. Yer altından çıkartıldıktan sonra yararsız taşlardan arındırılarak, yıkama işlemi yapılır.

Bulunduğu Zaman:
Taş kömürü 1829 yılında Zonguldak da Ereğli ilçesinde kestaneci köyünden olan Mehmet tarafından bulunduğu söylenir. Taş kömürü kalori açısından oldukça yüksek olduğu için soba gibi sıradan ürünlerde kullanımı yapılamaz. Yüksek sıcaklık gerektiren yerlerde kullanım yapılması önerilir.

Linyit:
Termik santrallerde kullanılan Linyit, kömür grubunda en alt sırada yer almaktadır. Isı değer düşük bulundurduğu kül ve nem miktarı da oldukça fazladır. Almanya, Amerika gibi ülkelerde çok sıklıkla kullanılan bir enerji ham maddesi olarak bilinir. Türkiye’nin birçok yerinde linyit yataklarına rastlamak mümkündür. En önemli linyit yatakları ise, Afşin Elbistan, Muğla, Soma, Tunçbilek, Beypazarı ve Sivas da bulunmaktadır. Ülkemizin toplam linyit rezervi 8.4 milyon ton olarak bilinmektedir. Yıllık üretimi ise 60-65 ton olarak hesaplanmıştır. Dünyada yedinci ve üretim sıralamasında altıncı durumdayız.

Linyit Taş Kömürü Arasındaki Farklar

  • Kömür olarak bilinen linyit madenler içerisinde en alt sırada yer alan bir madendir.
  • Taş kömürü ülkemizde 1. Jeolojik zamanda oluşmuş, linyit ise 3. Jeolojik zamanda oluşmuştur.
  • Taş kömürü ise linyite göre daha yüksektir. Linyit genellikle yüzeye daha yakın bölgelerden çıkartılır ve daha az zaman alır.
  • Taş kömürünün karbon oranı 86 ile 98 arasında olurken, linyitin ise 35 ile 86 arasında değişim göstermektedir.
  • Taş kömürü yatakları genelde Batı Karadenizden çıkartılırken, linyit yatakları ise Afşin bölgesinde de yoğunlaşır.

Bir cevap yazın