Türkiye’nin Limanları ve Özellikleri

Türkiye'nin Limanları haritası Türkiye'deki limanlar ve sahipleri askeri limanlar Türkiyenin en büyük limanı türkiye limanları coğrafya Türkiyenin en büyük transit ticaret limanı haydarpaşa limanı özellikleri Türkiyenin en büyük ithalat ve ihracat limanı izmir istanbul İskenderun Trabzon Bandırma Mersin

Türkiye’nin Limanları ve Özellikleri

Türkiye’nin Limanları , Liman doğal olarak oluşmuş olan veya kıyıda dalgakıranlar ve fırtınalardan korunmak için oluşturulmuş alanlardır. Bir başka deyişle gemilerin yolcu alıp bıraktığı veya yüklerini yükledikleri bu sırada bağlandıkları, kıyıdır. Bu kıyılar yeterince sığ ve derindirler. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz liman bakımından zengindir.

TÜRKİYE'NİN LİMANLARI ile ilgili aramalar türkiye limanları haritası türkiye'deki limanlar ve sahipleri türkiye'deki askeri limanlar türkiyenin en büyük limanı 2018 türkiye'nin limanları coğrafya türkiyenin en büyük transit ticaret limanı haydarpaşa limanı özellikleri türkiyenin en büyük ithalat ve ihracat limanı
Türkiye’nin Limanları

İşte ülkemizdeki limanlar ve özellikleri.

 

 • Trabzon Limanı
  Karadeniz bölgesinin en önemli ticaret limanıdır. Bunun nedeni İran transit ticaret yolunun bu liman üzerinde olmasıdır. En fazla dalgakıran sayısına sahip olan limandır. Hinterlandı dar olan bir limandır ve bu limanın demir yolu ağı ile bağlantısı yoktur.
 • Sinop Limanı:
  Bir tombolo örneği niteliğinde olan bu liman hinterlandı en dar olan limandır. Karadeniz’deki tek doğal liman örneğidir. Demir yolu ağı ile bağlantısı yoktur. Türkiye’nin en az gelişmiş limanıdır.
 • Samsun Limanı
  Karadeniz’in en gelişmiş ticaret limanıdır. Hinterlandı geniş bir limandır. Demir yolu ağı ile bağlantısı vardır. Bu sayede ulaşım daha kolay sağlanmış ve limanın gelişmesinde öncül olmuştur. Doğal bir liman değildir.
 • İstanbul Limanı
  İstanbul nüfusu idari yapısı ulaşımın oldukça gelişmiş olmasından dolayı en gelişmiş ve en İthalat limanıdır. Boğaza sahip olması gelişmesi yönünde önemli etkenlerdendir. Ticaret gemileri buradan kalktığı gibi birçok ülkenin ithalat ve ihracat gemisinin bu liman üzerinden geçişi sağlanmaktadır.
 • İzmit Limanı
  İstanbul limanından sonra en gelişmiş liman İzmit limanıdır. Petrol ihracat ve ithalatının büyük bir kısmı bu limandan yapılır. Üzerinde bir çok tersane vardır. Bu sayede gelişmiş bir liman olmuştur.
 • Bandırma Limanı
  Çok gelişmemiş bir limandır. Bor ticareti bu liman üzerinden yapılır. Ulaşım ağı ise pek fazla gelişmemiştir.
 • İskenderun Limanı
  Hatay da bulunan bu liman demir çelik sanayisine bağlı gelişmiştir. Kıta sahanlığı en geniş olan limandır.
 • İzmir Limanı
  Oldukça gelişmiş bir ihracat limanıdır. Hinterlandı çok geniş olan bir limandır. Demir ağı bağlantısı olan bir limandır.
 • Mersin Limanı
  Mersin konum olarak serbest ticaret bölgesidir. Petrol ticaretinin yapıldığı limandır.
 • Ambarlı Limanı
  Bu liman İstanbul’da bulunmaktadır. Doğal gaz sayesinde gelişmiş olan bir limandır.

Bir cevap yazın